Miroslav Janovec z Malonic - výrobce českých i skotských dud
Řekne-li se Chodsko, člověku se vybaví nezaměnitelné kroje, chodské koláče, možná Jan Sladký Kozina, trochu jiná mluva, šikmá věž v Domažlicích, ale především dudy. Miroslav Janovec z Malonic nedaleko Horšovského Týna je už pěknou řádku let vyrábí. Pod jeho rukama se rodí nejen dudy české, ale rovněž i skotské. Malonice jsem chvilku hledal, nakonec je ale našel a uprostřed dřevem provoněné dílny si s Miroslavem Janovcem povídal.
Začne-li někdo vyrábět dudy, čertovský nástroj, napadá mě, navazuje na nějakou tradici například v rodině ?
U nás dudy nikdo dudy nevyráběl, dostal jsem se k nim úplnou náhodou. Pracoval jsem v Chodovii v Domažlicích. Jednou jsem takhle přišel na Josefa do práce, tuším, že v roce 1982 a najednou jsem ze shora uslyšel dudy a zpěv. Otevřu dveře a uviděl jsem dudačku s dudama. V ten okamžik mi bylo jasné, že dudy budu dělat. Tak, takhle sem k tomu přišel.
Miroslav Janovec
Poslouchal jste už před tím chodskou lidovou písničku ?
Dudy se mě líbily od malička, český i skotský, obojí.
Co pak následovalo ? Řekl jste si : budu vyrábět dudy. Předpokládám, že jste se u někoho vyučil.
Na dudy tam hrála moje kamarádka. Ostatním přišla právě na Josefa zahrát. Říkala, že má dudy vypůjčené, ale že by měla ráda i vlastní. Tenkrát dudy vyráběl jen pan Konrády a neměl moc času. Šel jsem tedy do dílny a přímo na ní jsem si začal vše měřit. Chodíval tam k nám ještě pan Jírovec a tomu jsme občas vyráběli předničky na dudy. Poprosil jsem ho, jestli by mi dudy nepůjčil. Jenže, ty jeho dudy tak nějak nehrály. Hned na začátku jsem zjistil, že v nástroji musí být stejný tlak. Říkal jsem si, když udělám novou předničku, vše by mělo ladit. Byl jsem soustružník dřeva a tak nebyl problém novou předničku udělat, jenže zase se objevil jiný problém. Ze začátku jsem se z toho mohl opravdu zbláznit. Až jsem si řekl, takhle to dál nejde, chce to nějaký řád. Až pak ty dudy začaly hrát, ale ty začátky byly opravdu hrozné.
Rozumím tomu dobře, že vaše první dudy nehrály ?
Přesně tak, moje první dudy nehrály. Okopírovaný nástroj od pana Jírovce měl pořád nějaké ty mouchy. Vždycky jsem na něm viděl něco, co se mi nelíbilo. Donekonečna jsem ho musel předělávat.
Jak to tedy dlouho trvalo, než jste vyrobil dudy za které jste se „nestyděl“ ?
Možná takový dobrý rok a půl. Bylo to hodně zkoušení. Nakonec jsem si řekl, že musím začít od plátku. Protože třeba vzdálenosti dírek, ty se dají snadno vypočítat.
Jsou každé vaše dudy originál ?
Každé dudy jsou originál. Naladíte je, přednička krásně hraje, huk zrovna tak, ale dohromady to nejde. Buď je tomu dudákovi dáte, ale to je špatné, nebo je předěláte. Někdy ale dudy zní hned napoprvé tak krásně, že by to byl hřích něco s nimi dělat.
České dudy
Vy jste se pustil jak do výroby dud řekněme tradičních, českých, ale pak také do výroby dud skotských. Jak se to přihodilo ?
Já to beru jako samozřejmost, že se to přihodilo. Skotské dudy se mi totiž vždycky líbily. Asi v roce 1988 jsem vyrazil na dudácký festival do Strakonic a tam samozřejmě hrála skotská muzika. Tenkrát jsem tam potkal pana Charltona. Po festivalu jsem za ním šel do hotelu a poprosil ho o plány skotských dud. Měl kamaráda ve skotském muzeu a do dvou měsíců mi nákresy skutečně přišly.
Když vaše první české dudy neladily, jak to bylo s těmi skotskými ?
To byly krásné začátky. Když si někde seženete skotské dudy, budete do nich foukat pusou. Zásobník vzduchu je z kůže a ta musí být vydělaná. Ale i když je upravená tak jak má být, hrát na skotské dudy je hrozné. Musíte tlačit a foukat vší silou. I to jsem si na začátku vyzkoušel. Pak mě ale napadlo svařit z gumy měch, který by pružil. Po určitých pokusech jsem dospěl k té správné síle gumy. Teď můžu měch úplně pustit a dudy stále hrají. Oni ho pustit nemohou, musí stále tlačit a v tom je velký rozdíl. I mé dudy ale mají určitou nevýhodu. Oni když nafouknou dudy na správný tlak,praští do toho a dudy se rozezní. Já si musím k huku přidělat ventilky. Dudy nafouknu, ventilky mám zavřené, praštím do ventilků, jsou schované, a až pak se dudy rozezní.
Ubíral se někdo ve výrobě skotských dud podobným směrem jako vy ?
První dudy jsem si postavil v roce 1990 a nevím, že by je někdo tehdy u nás měl.
Vraťme se zpět do Čech. Když dostanete zakázku, někdo si u vás objedná dudy. Jak to všechno probíhá, kde se začne, kde pokračuje, kde to skončí ?
Nejprve mě zajímá zákazníkova představa. Třeba ladění. Chce-li někdo hrát například s houslema country, je lepší „D“ ladění. Různá může být i vizáž. Kůže může být tmavá, světlá a stejně tak i dřevo. Roztrub pod předničkou může být ohnutý nebo špičatý, vše lze domluvit. Důležité je i to, zda je potřeba vyrobit dudy pro sólové hraní se silným zvukem, nebo naopak.
Když se dívám po dílně, vidím tu hodně polotovarů, už dopředu vyrobených součástí. Kdyby jste začínal od nuly a musel shánět materiál ? Čím byste začal ?
Je jedno co bych sháněl jako první, jestli dřevo, rohy, nebo mosazný plech. Začnu třeba hlavičkama. Nejprve bych si musel sehnat lípu, v nejlepším případě fošny lípy. Když bych sehnal suché, bylo by to dobré, i tak bych je ale musel nechat dosušit na určité procenta. Až pak by se z nich dalo dělat. Kdybych si porazil lípu sám, musel bych si jí nechat na katru nařezat na fošny a nechat vyschnout. Nejprve přírodně tři roky a pak dosušit v sušárně. To samé platí i o dřevu na ostatní díly : javor, švestka, hruška, třešeň. Tolik tedy dřevo. Kravské rohy se jen brousí a leští. Pak je zapotřebí sehnat moazný plech. Z něj vyrobíte ozdoby nad roh. Pod předničkou je roztrub, který je vyroben buď z mosazného plechu, nebo trubiček. Záleží, jestli je špičatý nebo zahnutý. Kůži na dřevěné dmýcháky lze koupit, stejně jako kůži do pravého měchu. O něco hůř se shání kožešina na měch, na který dudák tlačí. Může to být liška, koza, teletina. Koupit lze rovněž mosazné kroužky, i trubičky na plátky na strojky. Zbývá třtina na plátky. To je obtížnější, protože každá nehraje. Nejvíce práce mám s kozí hlavičkou dud. Na předničku si vyrobím válečky, nechám je doschnout, na hrubo a pak soustružím vrtám.
Když si u vás zákazník objedná dudy, jak dlouho si na ně počká ?
Teď už mám hodně částí připravených. Předničky, sešité měchy, vlastně dudy sestavím a naladím. Jsou tak hotově během čtrnácti dnů. Nemám-li vše pohromadě, dudy rodí přibližně dva měsíce.